FORTUNA:LIGA - Základní část - 29. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Sparta : Ostrava - 20. dubna 2024   15:00

Sparta
41' Birmančević (Kuchta) • 48' Kuchta (Ryneš) • 52' Kuchta (Birmančević) • 63' Haraslín
4:3
(1:0)
Ostrava
54' Krejčí ml. (vl.)  • 79' Ji. Klíma  (Ewerton) • 85' Kubala  (Ewerton)

Vindahl – Vitík, Panák (70. Sørensen), Krejčí /K/ – Wiesner, Sadílek (70. Laçi), Kairinen, Ryneš – Tuci (60. Haraslín), Kuchta (80. Karabec), Birmančević (80. Olatunji).
Vorel – Vydra, Mejdr, Pešek, Solbakken, Ševčík.
Černý – Paták, Podaný
epet Arena, Praha
17 706 diváků
Markovič – Ndefe (88. Juroška), Blažek, Lischka /K/, Kpozo – Boula (65. Šín), Buchta (65. Rusnák), Rigo, Ewerton – Klíma (80. Kubala), Tanko (80. Adediran).
Kubný – Frydrych, Pojezný, Šehić, Grygar, Mišković.

SESTŘIH: Sparta - Baník 4:3. Dramatickou přestřelku řídili Birmančevič a Kuchta

Po vlažném rozjezdu se na Letné v souboji nesmiřitelných rivalů odehrál parádní druhý poločas. Sparta vedla 3:0 a 4:1, ala nakonec s vypětím sil hájila v nastavení důležité vítězství proti Baníku, který dnes předvedl výborný výkon.
Hosté dvakrát během chvilky nepotrestali chyby Sparty uprostřed hřiště, pak je naopak podržel dvakrát Markovič při velkých šancích bijce Kuchty. Nakonec se gólem do šatny prosadil Birmančević a když hned v úvodu druhého poločasu dvakrát z brejků zavěsil Kuchta, vypadalo to na debakl.
Baník po rohu dostal do hry vlastní gól domácího kapitána Krejčího, ale v 63. minutě vymetl šibenici střídající Haraslín na 4:1.
Dorazit mohli hosty Haraslín, Birmančević i Olatunji, jenže Marković vždy zasáhl skvěle na čáře a brazilský štírek Ewerton pak stvořil přihrávkami na gól Klímovi a poté i Kubalovi nečekané drama.

Sparta nakonec výhru uhájila, Baník poráží počtvrté v řadě a neprohrála s ním již poosmnácté. Vítězové mají dál první místo po základní části ve svých rukou, Baník si na potvrzení účasti ve skupině o titul musí počkat na výsledky svých pronásledovatelů.
Držení míče: 62 % : 38 %.
Střely na branku: 11:6. Střely mimo: 4:5. Rohy: 14:4. Ofsajdy: 1:0. Fauly: 3:8.
90+4'
90+4'
Markovič si neporozuměl s Kpozem, který před ním zbytečně píchl míč a daroval domácím roh.
90+3'
Vitík vypíchl míč, pokusil se však rozjet brejk, což se nepovedlo. Spartu nakonec vysvobodil útočný faul probíjejícího se Adedirana na Krejčího.
90+2'
Ostravští obléhají území Sparty, která houževnatě brání v deseti lidech.
90'
Ale ani třetí roh v řadě gólem nekončí, tentokrát už mají míč baníkovci a mohou se pokusit rozjet závěrečný nápor.
90'
Série rohů bude pokračovat, hlavičku Asgera Sørensena pod břevno Markovič vyškrábl.
89'
Po rohu byla Haraslínova střela sražena na další roh, tentokrát z pravé strany.
89'
Baníkovci však při protiútoku zapomněli na zadní vrátka a dorazit je mohl Olatunji, který postupoval na Markoviče sice z mírného úhlu, ale zato úplně sám. Ostravský brankář vyškrabuje prudkou ránu od zadní tyče těsně vedle své brány na roh.
88'
Sparťané získali další roh, ale ty dnes nejsou jejich silnou stránkou. Míč se vrací až k Vindahlovi.
88'
Střídání v týmu FC Baník Ostrava:
ze hřiště odchází Gigli Ndefe, přichází Jan Juroška.
87'
Ryneš nabil mizernou rozehrávkou Šínovi, z ostravského kontru vzešla Rigova střela, která po teči obloukem dopadla do rukavic brankáře Vindahla.
85'
Drama na Letné! Ewertonův průnik zužitkoval Kubala, 4:3!
85'
Baník právě vstřelil branku!
No a máme tu nečekané drama! Ewerton da Silva na levém křídle ž nepochopitelně snadno pláchl Martinu Vitíkovi a jeho přihrávku mezi dva hráče zužitkoval střídající FILIP KUBALA přesnou obalovačkou!
83'
Haraslín prokličkoval pokutovým územím a nabil pod sebe nehlídanému Olatunjimu, jenž z malého vápna netrefil bránu.
82'
Po faulu Matúše Rusnáka si hosté poradili s trestným kopem Kaana Kairinena, domácí vracejí míč až ke svému brankáři.
80'
A útočné duo mění v téže chvíli i Baník Ostrava:
ze hřiště odchází Abdullahi Tanko, přichází Quadri Adediran,
ze hřiště odchází Jiří Klíma, přichází Filip Kubala.
80'
Střídání v týmu AC Sparta Praha:
ze hřiště odchází Jan Kuchta, přichází Adam Karabec,
ze hřiště odchází Veljko Birmančević, přichází Victor Olatunji.
79'
Klíma tvrdou ranou zavěsil za Vindahla, 4:2!
79'
Ukázkově sehraný postupný útok Ostravy završil ranou z 12 metrů do šibenice JIŘÍ KLÍMA, kterému přiťukl míč Ewerton poté, co Tanko vyhrál hlavičkový souboj o Ndefeho centr.
78'
Laçi si narazil s Haraslínem a ze střední vzdálenosti vyslal tvrdou polovysokou střelu, se kterou si Markovič poradil.
75'
Ewerton da Silva vzápětí z brejku zakončoval po zemi přes dva obránce příliš slabě a Vindahla jen zahřál rutinní zákrok.
75'
Sparťané už za příznivého stavu baví fotbalem sebe i diváky. Qazim Laçi zastavil Klímův útok a rozehrál kontr, po kterém Birmančevićův přetažený pas zachytil Haraslín skluzem ještě na hřišti a uvolnil Kuchtu, ten předal míč Wiesnerovi, po jehož parádní patičce pálil Haraslín, ovšem celý koncert zarazil včasným zákrokem Ewerton.
73'
Birmančević si krásně na jeden dotek narazil s Haraslínem a předal míč Kuchtovi, který však střílel z těsného ofsajdu.
73'
Dnešní utkání sleduje 17 706 diváků.
72'
Patrick Kpozo se u postranní čáry zbavil Birmančeviće, poté ale jeho křížný pas přistál za sparťanskou bránou.
70'
Gigli Ndefe (Ostrava) dostává žlutou kartu, která ho vyřadila z účasti v posledním kole základní části.
70'
ze hřiště odchází Filip Panák, přichází Asger Sørensen,
ze hřiště odchází Lukáš Sadílek, přichází Qazim Laçi.
68'
Po další Wiesnerově přihrávce po zemi ve vápně střílel nebezpečně z 10 metrů Birmančević a na čáře se opět zaskvěl Markovič.
67'
Tanko si po výměně míče s Rusnákem dostal sprintem až před Vindahla, který mu padl pod nohy a lob nigerijského útočníka přeplachtil domácí bránu. Hosté marně reklamují teč, Vindahl se nepřiznal a kope se od brány.
66'
Z rohového kopu se však domácí opět neprosadili a spěchají bránit ostravský kontr.
66'
Teď už Sparta uvolnila útočnou lavinu a naplno ukazuje svou sílu. Haraslín měl vzápětí na noze další gól, prudkou ránu z voleje po Wiesnerově skvělém centru však vykopává Markovič reflexivně z brankové čáry na roh
65'
ze hřiště odchází David Buchta, přichází Matúš Rusnák,
ze hřiště odchází Jiří Boula, přichází Matěj Šín.
63'
Haraslín nádhernou ranou překonal Markoviče, 4:1!
63'
Sparta právě vstřelila branku!
Z 22 metrů vymetl nádhernou střelou šibenici po krátkém pobytu na trávníku hráč číslo 22 LUKÁŠ HARASLÍN. Nechtěnou asistenci si připisuje ostravský Buchta, který mu míč krásně přichystal sklepnutím pod sebe...
62'
Po odvráceném rohu Sparty nasadil k rychlému brejku Abdullahi Tanko, čistě ho však zastavil Tomáš Wiesner.
61'
Wiesner si narazil s Birmančevićem a prostrčil míč do vápna Haraslínovi, který při své první akci vybojoval sraženou střelou na Kpozovi roh.
60'
ze hřiště odchází Indrit Tuci, přichází Lukáš Haraslín.
59'
Na trávníku sedí Indrit Tuci a říká si známým „mlýnkem“ na lavičku o střídání.
59'
Panák odstavil na velkém vápně od míče Riga a vyslal do brejku Tuciho, který dobře posunul míč na Kuchtu. Ten měl však proti sobě přílišnou přesilu a raději se rozhodl pro další držení míče.
57'
Domácí uklidňují hru rozehrávkou mezi stopery.
57'
Rigova střela ze střední vzdálenosti se nevešla mezi tři tyče.
54'
Krejčí si srazil Ewertonův roh do vlastní brány, 3:1
54'
Na Ewertonův roh naskakoval na malém vápně Filip Blažek, do souboje s ním šel LADISLAV KREJČÍ a prudkou hlavičkou vymetl šibenici vlastní brány.
54'
Baník se ještě nechce vzdát a získává roh, na který míč odhlavičkoval Panák po Kpozově dlouhém nákopu.
52'
Birmančevič přenechal Kuchtovi před prázdnou bránu, 3:0!
52'
Letná bouří, domácí udeřili potřetí za 10 minut hrací doby. Veljko Birmančević postupoval sám na Markoviče, kterého vylákal z brány a poslal nezištnou přihrávku do pravé strany, kterou doklepl do sítě opět JAN KUCHTA.
51'
Ostravští teď převzali iniciativu, vše vyřešil Sadílek malou domů Vindahlovi.
48'
Blažek daroval Letenským druhý gól, Kuchta slavil jako Haaland. 2:0
48'
Matěj Ryneš se prosadil v souboji na půlící čáře, na jeho skvělý křížný pas za obranu si naběhl JAN KUCHTA a po kličce Markovičovi ve své třetí velké šanci pohodlně zasunul z úhlu do prázdné brány.
47'
Ryneš zakončil průnik po levém křídle tvrdou střelou přímo do Markovičovy náruče.
46'
Sice začal, ale nehraje se... hřiště zahalil opět po pár vteřinách dým.
46'
Statistiky první půle:
Držení míče 62% – 38%, střely na bránu 3:3, střely mimo 3:3, rohy 7:2, ofsajdy 0:0, fauly 3:5.
Mistr se dlouho trápil podobně jako minule s Mladou Boleslaví, po chybách uprostřed hřiště přežil v rychlém sledu dvě ostravské šance. Pak naopak dvakrát po sobě podržel Baník brankář Markovič výbornými zákroky proti Kuchtovi. V závěru poločasu se po Kuchtově přihrávce prosadil Birmančević a do šaten jdou přece jen spokojenější fotbalisté Sparty, kterým by mohla po přestávce více vyhovovat hra na brejky.
45+1'
45'
Ladislav Krejčí (Sparta) dostává žlutou kartu za útočný faul na Ndefeho. Běžel se sice hned poté rychle schovat, ale rozhodčí Dalibor Černý si ho i tak našel.
44'
Kuchta opět dotíral na ostravskou rozehrávku, po zisku míče však nepropálili hradbu těl Tuci ani z dorážky z druhé vlny Vitík.
43'
Střet Ryneše s Ndefem rozhodčí přes pád sparťanského záložníka pískat nehodlá, kope se od ostravské brány.
43'
Sadílek vybojoval míč uprostřed hřiště, Birmančević si narazil s Kuchtou, pak ale brejk zbrzdil a hosté se stačili vrátit do šiku.
41'
Birmančevič nádhernou skrytou střelou otevřel skóre! 1:0
41'
Trápení Letenských ukončil přesnou křížnou ranou z velkého vápna jejich nejlepší střelec VELJKO BIRMANČEVIĆ, kterému míč vybojoval a přesně ťukl Jan Kuchta.
40'
Po rohu je ale Tankovi pískán faul na brankáře.
39'
Kpozův centr odkopává Panák těsně před naskakujícím Tankem na roh.
39'
Tomáš Rigo střílel z velkého vápna skrz houštinu těl, Peter Vindahl viděl míč až v poslední chvíli a ač šel přímo na něj, ztlumil ho až s potížemi nadvakrát.
38'
Kuchta dostal důrazným napadáním pod tlak Kpoza, který míč odkopl jen k domácímu Rynešovi, ten však nezaložil akci přesně.
37'
Ještě než sedmý sparťanský roh dopadl, píská sudí faul ve skrumáži na Ndefeho.
36'
Kairinen nachází opět Lischku, který hlavičkou zařídil další opakování rohu.
35'
Wiesnerovu přihrávku srazil Rigo a ač to bylo dobrých 40 metrů od brány, míč nikým netečován doklouzal až na rohový kop.
34'
Klímova přihrávka šla Buchtovi za paty a do autu.
34'
Trenér Brian Priske podává zakopnutý míč k vhození autu Giglimu Ndefemu.
32'
Čtvrtý roh Sparty jen lízl hlavou a následný pátý již důrazně vyhlavičkoval z malého vápna její bývalý hráč David Lischka.
30'
Sparťanští fanoušci vycítili, že proti živému soupeři to jejich oblíbencům nejde, a přejí si skandováním „Smrt Baníku!“ Možná že na prázdném hřišti bez soupeře by to opravdu šlo lépe.
28'
Ewertonovi vypíchl míč čistě Vitík, zápasnický souboj mezi Tucim a Kpozem u postranní čáry pak končí autem pro Pražany.
27'
Rohový kop Veljka Birmančeviće se snesl až za postranní čáru.
27'
Kiks ostravského Blažka, který nakopl záda spoluhráče Lischky, využil k pohotové ráně pod břevno Kuchta, jenže znovu se vyznamenal Markovič, který konečky prstů vyškrabuje na roh.
26'
Kuchta hledal šajtlí do uličky Birmančeviće, kterému včas padl pod nohy Markovič a míč si pokryl.
25'
Z vlastní půlky zkusil vysunutého Vindahla překvapit lobem Klíma, domácí brankář si však na míč v pohodě počkal.
24'
Po rohu sklepával přetažený míč hlavou Ladislav Krejčí a Filip Panák zakončil z otočky vysoko nad.
23'
Kuchta ve stoprocentní šanci neprostřelil Markoviče!
23'
První velká šance Sparty! Jan Kuchta obehrál Blažka a běžel sám na brankáře, Jakub Markovič se však prostřelit nenechal a vyráží na roh.
23'
Tanko zachytil Vindahlovu nepřesnou rozehrávku, okamžitě ho však o míč připravil Vitík, kterému se dánský brankář zvednutou rukou omlouvá.
22'
Ndefeho centr proletěl celým územím Sparty a zdálo se, že zamíří do zámezí. Sledoval ho však Kpozo a zcela bez zájmu sparťanů ho dokázal udržet na hřišti a sklepnout pro Riga, blokování střel je však prvkem, který dnes Spartě vychází.
20'
Před Rynešem uklouzl Buchta a tak měl domácí krajní záložník volnou cestu, centruje však z hloubi pole jen do náruče brankáře Markoviče.
19'
Další kiks uprostřed hřiště předvedl pro změnu Sadílek. Při rychlém ostravském brejku si Tanko narzil s Klímou a technickým pokusem z 15 metrů obstřelil domácí šibenici.
18'
Buchta přinutil Vindahla k výbornému zákroku
18'
Po další hrubce Kairinena utekl do brejku Buchta, jeho tvrdou střelu jen tečoval nohou Krejčí a Vindahl musel předvést těžký zákrok skokem po pravici.
16'
Krásný Birmančevičův průnik skončil střelou vedle
16'
Birmančević převzal Rynešovu kolmici, pěkně si zasekl míč před velkým vápnem, ale po zemi vystřelil mimo.
15'
Ndefe uvolnil podél velkého vápna Riga, který ale při střele promáchl. Za ním ještě udržel míč Klíma a sklepl Boulovi, který nepropálil dobře postavenou obranu.
13'
Tentokrát má hlavu v dlaních Kuchta po dalším zazděném náznaku kontru. Domácím se zatím nedaří naprosto nic.
12'
Vindahl si s přehledem pokryl dlouhý nákop před rozběhnutým Buchtou.
11'
Za hlavu se drží Indrit Tuci, který zkazil náznak brejku přihrávkou do autu.
10'
Při přešlapovačce utekl míč za postranní čáru Kpozovi.
9'
Hřiště je zahalené do mlhy z dýmovnic ostravského kotle, rozhodčí pozastavil hru, než se dým rozptýlí.
8'
Vlajkonoši Sparty musejí být ve střehu, další míč mezi ně posílá zpoza šestnáctky Jiří Klíma.
7'
Kaan Kairinen našel z rohového kopu Ladislava Krejčího, hlavička domácího kapitána se jen otřela o horní síť.
7'
Veljko Birmančević vybojoval první roh pro Spartu.
6'
Kairinenovu chybu v rozehrávce využil k rychlému brejku Klíma, sparťanská obrana se ale stačila vrátit a zblokovat několik pokusů Baníku, který se nakonec dopouští faulu.
4'
Brazilský levý záložník se po rohu nakrátko prezentoval velmi nepřesnou křížnou střelou, která doletěla do sparťanského kotle.
4'
Wiesnerovi dýchal na záda Ewerton a tak raději Klímův přízemní centr odehrál na první ostravský roh.
2'
Jiří Klíma (Ostrava) dostává žlutou kartu za faul na Panáka uprostřed hřiště.
1'
Po několika vzájemných ztrátách míče na levé straně nasadil k průniku Ryneš, přihrávka do vápna na Kuchtu však neprošla a poté domácí levý záložník fauloval.
1'
Zatímco minulý zápas s Mladou Boleslaví sledovali fanoušci na Letné v tričkách a kraťasech, teď tu máme s nadsázkou po červenci znovu únor a tak je hlediště plné zimních bund a čepic.
Před zápasem blahopřejí představitelé Sparty k nedávným 80. narozeninám bývalému hráči i trenérovi Jozefu Jarabinskému, který ve dvou obdobích na začátku století vedl z lavičky i Baník Ostrava a tak si gratulaci vyslechl i od hostujícího kapitána Lischky.
Doznívá sparťanská hymna a na trávník přichází sestava úřadujícího mistra i dnešní soupeř z Ostravy, kterého přijel tradičně podpořit velmi početný dav fanoušků, kotel hostů je zaplněn do posledního místečka.

AC Sparta Praha: Vindahl – Vitík, Panák, Krejčí (C) – Wiesner, Sadílek, Kairinen, Ryneš – Tuci, Kuchta, Birmančević.
Náhradníci: Vorel – Vydra, Mejdr, Sørensen, Pešek, Solbakken, Ševčík, Laçi, Haraslín, Karabec, Olatunji.
Trenér: Priske

FC Baník Ostrava: Markovič – Ndefe, Blažek, Lischka (C), Kpozo – Boula, Buchta, Rigo, Ewerton – Klíma, Tanko.
Náhradníci: Kubný – Frydrych, Juroška, Pojezný, Šehić, Grygar, Mišković, Šín, Adediran, Kubala, Rusnák.
Trenér: Hapal

Rozhodčí: Černý – Paták, Podaný.
Baník Ostrava svého úhlavního rivala neporazil už předlouhých 17 zápasů, v nichž vybojoval pouhé čtyři remízy.
Poslední porážka Sparty 2:3 se datuje do sezóny 2017/18, kdy byl na její lavičce současný ostravský trenér Pavel Hapal a vítězný gól Baníku dal Milan Baroš. Ze současných hráčů tehdy ještě nepůsobil v obou mužstvech nikdo.

Na podzim zajistila Spartě vítězství 1:0 v Ostravě Panákova hlavička po rohu z úvodu druhého poločasu. Loni však Baník na Letné Spartu obral o body plichtou 1:1.
Baník Ostrava měl velmi blízko k jistotě skupiny o titul, po třech vítězstvích v řadě však minulý týden neudržel dvakrát vedení po letošním 10. a 11. gólu nejlepšího střelce Ewertona da Silvy a ve slezském derby jen remizoval s Karvinou 2:2.
Svěřencům Pavla Hapala se dlouhodobě daří mnohem více na venkovních hřištích, kde minulou výhrou 3:2 v Jablonci natáhli sérii plných bodových lupů na čtyři.
Baník má náskok 6 bodů na sedmý Slovan Liberec, se kterým se utká doma v posledním kole. Aby ještě přišel o skupinu o titul, musel by jednak oba zbývající zápasy prohrát, a především by všichni tři jeho konkurenti, Mladá Boleslav, Slovácko a Liberec, bodovat naplno.
Sparta Praha po druhé letošní ztrátě s Mladou Boleslaví 1:1 přišla o vedení v ligové tabulce, ovšem stejně jako na podzim se do čela hned v dalším kole vrátila, když po úspěšném obratu pražského derby s Bohemians na 3:1 využila zaváhání Slavie v Plzni.
Dvěma góly po změně stran rozhodl v Ďolíčku Veljko Birmančević, který už se letos dostal na 17 zásahů v soutěžních zápasech a je nejlepším střelcem Sparty před Haraslínem (14) a Kuchtou (12).
Proti Baníku nemohou nastoupit vyloučený Preciado a pro čtyři žluté karty Zelený, ze zdravotních důvodů je mimo hru Pavelka.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:00.