16. prosince 2009 • 22:58

Místo euforie propadák. Sparta v Evropě končí

Autor: Ondřej Roubínek
9
SESTŘIH: Slovácko - Sparta 2:4. Letenští jsou o krok blíž k titulu, zářil Kuchta
SESTŘIH: Plzeň - Mladá Boleslav 3:0. Jasná záležitost, hosté se zvedli až v závěru

Poslední zápas tohoto roku si fotbalová Sparta rozhodně představovala jinak. V boji o postup do jarní fáze Evropské ligy s Kodaní naprosto vybouchla a po prohře 0:3 se s evropskou scénou loučí.

Spartě kromě Tomáše Řepky chyběl v klíčovém zápase i Roman Hubník a bylo to hodně znát. Domácí si vzadu vůbec nebyli jistí a také na to doplatili.

Čtěte více:
Sparta: za postup 9 milionů a pak Juventus »

Kodani stačily dva centry do vápna, při kterých zůstal N´Doye úplně osamocený na malém vápně a bylo prakticky rozhodnuto. Spartu přitom přišlo podpořit v hustém sněžení více než 17 tisíc fanoušků, což je na české poměry nevídané číslo.

Sparta více než 17 tisícům fanouškům, kteří ji přišli podpořit navzdory mrazu a sněžení příliš radosti neudělala

Jenže vítězství a postup byly pro Spartu za stavu 0:2 hodně daleko. Letenští se ještě snažili vzchopit na začátku druhé půle, jenže všechny jejich naděje ukončil svým hvizdem švýcarský rozhodčí Kever, který posoudil Hohenederův zákrok na N´Doye jako penaltový.

Pokutový kop s přehledem proměnil Gronkjaer a fanoušci začali pomalu opouštět stadion. Šanci Sparty alespoň zkorigovat nepříznivý stav rázně uťal Pamič, který si za faul na Pospěcha vykoledoval druhou žlutou kartu.

Luboš Hušek, Kamil Vacek a Niklas Hoheneder po druhém gólu KodaněFoto Pavel Mazáč (Sport)

Domácí se pak ještě vzmohli na dvě nebezpečnější střely, ale proti soustředěnému výkonu Kodaně, za kterou si nakonec zahrál i Libor Sionko, neměli nejmenší šanci.

AC Sparta Praha - FC Kodaň 0:3 (0:2)

Branky:
22. a 30. N'Doye, 54. Grönkjaer z pen. Rozhodčí: Kever - Dettamanti, Helbling (Švýc.). ŽK: Kušnír, Pamič, Kucka - N'Doye. ČK: 59. Pamič. Diváci: 17.151.
Sparta: Blažek - Kušnír, Hušek, Hoheneder, Pamič - Žofčák, Vacek (52. Kadlec), Kucka (78. Kladrubský), Zeman - Holenda, Wilfried (66. Jirouš). Trenér: Chovanec.
Kodaň:
Wiland - Pospěch, Antonsson, Laursen, Wendt - Hutchinson, Kvist, Nörregard (82. Delaney), Vingaard (71. Sionko) - Grönkjaer (87. Ailton), N'Doye. Trenér: Solbakken.

Klíčové okamžiky zápasu:

90. +4 Je tu konec, postup do play off slaví po vítězství 3:0 Kodaň, Sparta se s Evropskou ligou loučí.

90. +1 -
Nic zásadního už se nestane, Kodaň si v klidu hlídá vítězství a nikam už se nežene. To její fanoušci jsou i v českém mraze naprosto v pohodě a někteří z nich si triumf užívají do půl těla.

86. min -
Sparta se i v deseti snaží útočit, ale proti soustředěné Kodani se jí to příliš nedaří.

81. min -
Z výborné návštěvy více než 17 tisíc fanoušků už dobrá polovina zamířila domů.

80. min -
Další šance Kodaně, Jaromír Blažek fantasticky vychytal N´Doyeho, na druhé straně z protiútoku nebezpečně pálil Kušnír.

76. min -
Zápas už se spíše dohrává, Kodaň kontroluje hru, další zásah N´Doyemu překazil dobře se vrátivší Zeman.

71. min -
Na hřiště se podívá i Libor Sionko a dočkal se i potlesku sparťanských fanoušků, kteří dokonce vyvolávají jeho jméno.

69. min -
Sparta měla přímý volný kop z hranice vápna, Zeman levačkou obstřelil zeď, ale gólman Wilander byl připravený.

68. min -
Zápasu ve velkém mraze a stálém sněžení přihlíží 17 151 diváků.

66. min -
Střídání Sparty: hřiště opouští Wilfried, nastupuje Jirouš.

60. min - Pamič dostává druhou žlutou kartu a předčasně odchází do šaten.

54. min - Na hřiště teď létají z kotle Sparty předměty, Gronkjaer z penalty v klidu zvyšuje na 3:0!

53. min - Ale najednou udeřilo, po faulu Hohenedera na N´Doye bude Kodaň kopat penaltu!

52. min -
U míče už je zase častějí Kodaň, který se ovšem nikam nežene.

46. min -
Sparta začala aktivně, Zemanova zblokovaná střela skončila na rohu, Kucka pak z dobré pozice hlavičkoval jen do náruče brankáře.

46. min - Začal druhý poločas.

45. min - K dalšímu rohu už se Sparta nedostala, končí první poločas, Kodaň vede 2:0 a kontroluje hru. Sparta musí dát k postupu tři góly.

45. min -
Pokusy Sparty zastavují nepřesné přihrávky, do šance se tlačil alespoň Wilfried a vybojoval rohový kop.

42. min -
Pamič si ostře vyšlápl na soupeře a dostal žlutou kartu.

40. min -
Po rychlém protiútoku se teď do šance dostával Žofčák, ale nedokázal míč ve vápně ideálně zpracovat.

38. min -
Sparta vyslala se rozcvičovat dva útočníky Kadlece a Jirouše. Na dánské straně se již protahuje Libor Sionko. Na dalšího bývalého sparťana Pospěcha něco přilétlo z hlediště.

36. min -
Sparta se marně snaží založit úspěšnější útok, hosté v klidu kontrolují hru.

N´Doye překonává podruhé Jaromíra Blažka, přihlíží HohenederFoto Pavel Mazáč (Sport)

30. min - GÓL. Sparta prohrává 0:2. NDoye opět zůstal osamocený na malém vápně, Hoheneder se k centru Vingaarda nijak neměl, Blažek taky ne a střelec Kodaně neměl problém zvýšit na 2:0. Sparty by teď musela dát tři góly.

28. min -
Sparta se pokouší útočit, Zemanův centr obrana odvrátila, následná střela mířila příliš vysoko.

23. min -
Fanoušci Kodaně teď na oslavu zapálili ohně ve svém sektoru.

22. min - GÓL. Sparta prohrává 0:1 Po přímém kopu si naskočil na malém vápně na hlavičku nikým nehlídaný NDoye a s přehledem skóroval.

20. min -
Hušek teď výborným skluzem zastavil rodící se kodaňský protiútok.

18. min -
Domácí fanoušci si teď ve vlastním sektoru odpálili dýmovnici a polovina "kotle" toho teď z fotbalu moc nemá... Navíc, jak upozorňuje hlasatel, Sparta za to může dostat tučnou pokutu.

17. min -
Prudký míč za obranu se dostal k Wilfriedovi, ten ale stál v ofsajdu a stejně by nedokázal zakončit.

13. min -
Skrumáž po rohovém kopu Sparty nakonec gólman Kodaně vyřešil.

12. min -
Spartě se podařilo přerušit narůstající tlak hostů, Kušnír se ale ve vápně k míči nedostal, Wilfried pak poslal mírnou hlavičku jen do náruče brankáře Wilanda.

9. min -
Další míč už se ale do vápna dostal a Gronkjaer měl příležitost ke střele, ve složité pozici ale branku netrefil.

8. min -
Kucka fauloval a Kodaň má přímý volný kop z 28 metrů, míč neprošel přes sparťanskou zeď.

6. min -
Zatím se hraje bez šancí, obě obrany si dávají dobrý pozor.

3. min -
Nakonec se hraje s bílým míčem, na trávník se ale snáší další a další sníh.

1. min -
Zápas byl právě zahájen.

21:02 -
Oba týmy už jsou na hrací ploše, chystá se zahájení zápasu.

20:55 -
Na Letnou se snáší vytrvalé sněžení, ale ochozy se stále plní, fanoušci chtějí Spartu v boji o postup podpořit.

20:40 -
V sestavě Kodaně se očekávaně objevil český pravý zadák a bývalý sparťan Zdeněk Pospěch. Na lavičce sedí také Libor Sionko. Zřejmě nejznámějším jménem z dánského týmu pro českého fanouška ještě bude Jesper Gronkjaer, který v minulosti oblékal dres londýnské Chelsea.

20:35 -
Letná se pomalu zaplňuje. Sparta ještě včera očekávala návštěvu 15-18 tisíc. Je otázkou, zda se prognózy naplní. Zima je totiž krušná. Neustále poletuje sníh a možná se bude hrát s oranžovým balonem.