Fotbalová národní liga - 25. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Brno : Opava - 27. dubna 2024   18:00

Brno
Brno
0:1
(0:1)
Opava
Opava
43' Srubek
Brno
Sváček – Nový, Lu. Pernica, Šural, Hamza (86. Gyamfi) – Granečný – Fousek (65. Texl), Potočný, Smejkal, Alijagić (70. Juritka) – Jak. Řezníček (C).
Hložánek – Mara, Kohoutek, Štepanovský.
Stanislav Volek – Jan Dohnálek, Jakub Mojžíš
ADAX INVEST Arena, Brno
2097 diváků
Opava
A. Richter – Kopečný, Srubek, Janoščín (C), Hýbl – Ondráček (86. Velička), Blecha – Málek, Haitl (70. Přichystal), Rezek – Rataj (79. Kadlec).
Číž – Helebrand, Pejša, Vaněček.

Z Brna se pro dnešní den loučím a přeji pěkný zbytek víkendu.
V důležitém klání o záchranu tak Opava bere tři body a může být klidnější. Zatímco Zbrojovka pět kol před koncem nemá nic jisté a dělí ji jen čtyři body od sestupových vod.
Je dobojováno. Zbrojovka doma prohrává s Opavou 0:1, když o osudu duelu rozhodl obránce Srubek ve 43. minutě prvního poločasu. Domácí měli optickou převahu a chtěli vyrovnat. Šance byly, i přesilovka byla k dispozici, ale netrvala dlouho. Karet bylo uděleno skutečně mnoho, gólů ovšem jako šafránu. V hektickém závěru měli domácí tlak, soupeř hrál na rychlé brejky, které málem využil, ale stav se už nezměnil.
90+5'
90+5'
Opava přečkala tlak a už kontroluje výsledek.
90+4'
Neskutečný zákrok Sváčka ještě drží akcie Zbrojovky v tomto zápase. Na brněnskou svatyni se řítila dvojice Málek – Kopečný. Druhý jmenovaný zakončoval sám z penaltového puntíku, ale Sváček jej fantasticky vyčapal.
90+3'
První byl odvrácen, ve druhém případě hlavičkoval Pernica. Bude z toho další roh. Ve vápně je už i Sváček.
90+3'
Na druhé straně vybojoval Řezníček dva rohové kopy v řadě.
90+2'
Opava kopala roh, drží míč.
90'
Na dnešní utkání bylo vydáno 2097 vstupenek.
90'
Rozhodčí Volek nastavuje pět minut!
89'
Už se hrají poslední minuty zápasu, Zbrojovka všechny míče posílá směr Richterova brána.
88'
Druhá žlutá a následně červená karta pro tým FC Zbrojovka Brno (Marek Zúbek (trenér). Domácí lavička je potrestána za protesty, kouč Zúbek dostal první varování a vzápětí i druhé a musí opustit střídačku.
88'
Žlutá karta pro tým Slezský FC Opava (Richter).
87'
Jakub Řezníček si chtěl vymodlit penaltu. Nepíská se a domácí lavičce tečou nervy.
86'
Střídání v týmu Slezský FC Opava:
ze hřiště odchází Adam Ondráček, přichází Bohdan Velička.
86'
Střídání v týmu FC Zbrojovka Brno:
ze hřiště odchází Jiří Hamza, přichází Foster Gyamfi.
85'
Domácí jsou v tlaku, chtějí alespoň vyrovnat. Času už ale mnoho není.
84'
Obrovská šance na vyrovnání. K odraženému míči se dostal Roman Potočný a jeho bomba letěla přímo do opavské brány. Jenže na brankové čáře zakročil v pravý moment kapitán Jiří Janoščín. Díky němu se stav nemění.
82'
V opavském sektoru znovu pestrá paleta barev. Tentokrát frčí především modrý dým.
81'
Potočný si chtěl vykoledovat penaltu, ale rozhodčí Volek zůstává v klidu.
80'
Tak Rataj už není schopen pokračovat ve hře, pro zranění tedy střídal.
79'
ze hřiště odchází Tomáš Rataj, přichází Jan Kadlec.
79'
Srubek s jistotou zakročil před Potočným, nedovolil mu zakončit. A Opava bude střídat.
77'
Tomáš Rataj je nyní ošetřován, Opava bude hrát chvíli v devíti.
76'
Opava se navíc vůbec nikam nežene, natahuje čas jak se dá. K tomu dostává žlutou kartu asistent trenéra Jaroslav Kolínek.
75'
Granečného centr proletěl napříč vápnem, kde nebyl nikdo v brněnském dresu. Čas Zbrojovce začíná protíkat mezi prsty.
74'
Trestňáku se ujal Juritka, ale dopadl podobně jako jeho opavský protivník pár minut zpět. Rána šla vysoko nad branku.
73'
Blecha fauloval těsně před vápnem Řezníčka a rýsuje se velká šance Brna. Chystá se trestný kop.
72'
Žlutá karta pro tým Slezský FC Opava (Blecha).
70'
Brno má před sebou ještě asi dvacet minut, stále prohrává o gól. Žádný tlak si ale zatím nevytvořilo.
70'
ze hřiště odchází Patrik Haitl, přichází Jakub Přichystal.
70'
ze hřiště odchází Denis Alijagić, přichází Peter Juritka.
69'
Nového centr z pravé strany zablokován na roh.
68'
Chystá se střídání také na straně Opavy. Hra se momentálně hodně kouskuje a postrádá tempo.
67'
Slezané kopali roh, tentokrát z toho žádná šance nebyla.
66'
Zdálo se, že přesilovka Zbrojovku nakopne, ovšem už je také v deseti a hru kontroluje soupeř.
65'
Opava zahrávala velice zajímavou standardku zhruba z dvaceti metrů. Jenže Filip Blecha napřáhl vysoko nad.
65'
ze hřiště odchází Adam Fousek, přichází Jiří Texl.
65'
Rozhodčí Volek dnes kartami rozhodně nešetří.
64'
Žlutá karta pro tým FC Zbrojovka Brno (Granečný).
63'
Tak přesilovka Brna dlouho netrvala. Po druhé žluté kartě je vyloučen Tomáš Smejkal, který fauloval ve středu hřiště podobně jako Rezek.
62'
Druhá žlutá a následně červená karta pro tým FC Zbrojovka Brno (Smejkal).
60'
Po hodině hry napřáhl z dálky Adam Fousek a jeho rána nebyla vůbec zlá. Jen o pár centimetrů minula pravou tyč Richterovy brány.
59'
Více jak třicet minut čeká Zbrojovku přesilovky a kouč Kříž už chystá personální změny v sestavě.
58'
Velká komplikace pro hosty, po druhé žluté kartě putuje pod sprchy Jakub Rezek, který ve středu hřiště fauloval Fouska.
58'
Druhá žlutá a následně červená karta pro tým Slezský FC Opava (Rezek).
58'
Hra se malinko uklidnila, hraje se ve středu hřiště.
57'
Po něm zakončoval Pernica, ale vůbec mu pokus nevyšel.
56'
Ostrý centr Granečného odhlavičkoval v poslední chvíli Srubek. Roh pro domácí.
55'
V opavském sektoru vidíme choreo a pyrotechické efekty, ale nic dramatického. Vše pokračuje bez nějakých excesů.
54'
Žlutá karta pro tým FC Zbrojovka Brno (Smejkal).
52'
Žlutá karta pro tým Slezský FC Opava (Rezek).
51'
Několik centrů ale opavská defenziva eliminuje. Zbrojovka však bude pokračovat v útočné produkci.
50'
Hraje se na útočné polovině Zbrojovky, která pochopitelně chce s výsledkem něco udělat.
48'
Moc se zatím nehraje, probíhá další ošetřování.
47'
Faul ve středu hřiště, na hřišti leží Pernica. Bude však za krátko pokračovat.
46'
Druhá půle začala, oba trenéři zatím do sestavy nezasahují.
46'
Druhý poločas začne přibližně v 19:02.
Máme za sebou první poločas, který končí vedením Opavy 1:0. Sledovali jsme poměrně vyrovnaný duel plný šancí. Slezané minimálně třikrát zahrozili, Sváček měl buď štěstí, nebo ukázal své kvality. Nenudil se ani brankář Richter, který vyčapal především Řezníčka v jasné tutovce. Udeřilo až v samotném závěru, kdy hlavičkoval po rohu Srubek a dostal tak hosty do vedení.
45'
45'
Domácí trenér Lukáš Kříž dostal za protesty žlutou kartu.
44'
V sektoru opavských fanoušků je samozřejmě veselo, gól do šatny je naopak pro Zbrojovku poměrně krutý. Poslední minuty měla mírnější převahu a také šance.
43'
Opava právě vstřelila branku!
Hosté jdou v samotném závěru poločasu do vedení. Po rohovém kopu se na malém vápně dostal k míči JAROMÍR SRUBEK, který se vyšrouboval do vzduchu a pohotově uklidil míč do brněnské sítě.
43'
Po trestném kopu Opavy odhlavičkoval míč na roh Nový.
41'
Smejkalův centr prošel na kopačky Fouska, ten se ale do zakončení nedostal. U míče byl v pravý moment brankář Richter.
40'
A znovu v akci Roman Potočný, který vyslal prudkou pumelici na Richterovu bránu. Míč byl drobně sražen mimo tři tyče a bude se kopat roh.
39'
Velkou šanci měli i Brňané po trestném kopu. Nejprve střílel Řezníček, odraženého balonu se chopil Potočný a z jasné pozici přestřelil opavskou svatyni.
37'
Tak tohle byla loženka. Opava mohla jít v závěru poločasu do vedení, když přízemní ránu vyslal Haitl. Míč se kroutil k pravé Sváčkově tyči, kam brněnský brankář sice mířil, ale nedosáhl by. Takhle má Zbrojovka velkou kliku, že se nemění stav.
36'
Hraje se na útočné polovině Zbrojovky, hosté navíc faulovali a bude se kopat směrem na jejich bránu.
35'
Něco kolem deseti minut do konce prvního poločasu a stále je to vyrovnané utkání. Opava měla dvě tři dobré tutovky, Zbrojovka také už zahrozila a něco málo měla k tomu, aby vedla.
34'
K hlavičce se dostal po rohu dostal Potočný, trefil však připravené hráče ve žlutých dresech.
33'
Roh pro domácí tým.
32'
Domácí chybovali v rozehrávce, málou domů musel vyřešit rychlým odkopem brněnský brankář.
31'
Rezek mohl otevřít účet dnešního zápasu. Míč si navedl dva metry za velké vápno a měl před sebou slušnou dálnici. Jenže svůj pokus zazdil, míč letěl nad bránu nic netušícího Sváčka.
30'
Řezníček měl ideální pozici na zakončení. Většinou se kanonýr jeho formátu nemýlí, ale kapitánovi Zbrojovky to vůbec nevyšlo. Z hranice vápna netrefil míč ideálně a končí tak hodně mimo.
29'
Už jsem chtěl napsat, že znovu jsme viděli pěkný centr na Aljagiče, který byl šel sám na bránu. Píská se další postavení mimo hru.
27'
Opava přečkala další brněnský pokus. Tentokrát to byl Smejkal, který vyrušil Richtera z jarního rozjímání. Střelu z dálky ovšem v poklidu kryje do rukavic.
25'
Obrovská šance pro Zbrojovku, která mohla jít do vedení. Řezníčkovi to tentokrát vyšlo a nedostal se do ofsajdové pasti. Zkušený útočník se dostal ideálně za obranu a upaloval sám na Richtera. Ten mu ale dokázal zmenšit úhel a jeho pokus vyrazit. Následně se ještě o dorážku pokoušel Aljagič, leč bez úspěchu.
23'
Útočná akce Zbrojovky opět končí ofsajdem, dnes už počtvrté musel sudí Mojžíš zvednout praporek.
22'
Hosté jsou stále aktivnější a vysoko presují na polovině soupeře. Velké potíže měl Granečný, který musel rozehrát míč v tísni.
21'
Slezané zahrozili po standardce a znovu to bylo nebezpečné. Kopečného pokus se dostal až na zadní tyč, kam si přiletěl pro míč jistý Sváček.
20'
Žlutá karta pro tým FC Zbrojovka Brno (Jakub Šural).
19'
V komorní atmosféře se Opava osmělila a stále diktuje tempo hry. Nyní bude rozehrávat standardku.
18'
No a je tu další šance. Jakub Rezek se s ničím dlouho nepáral a vyslal pořádnou pumelici. Míč letěl k levé tyči Sváčkovy brány, brněnský gólman jen čekal, jak to všechno dopadne. Kulatý nesmysl ovšem zamířil kousek vedle.
16'
Málek zůstal chvíli ležet na hřišti, ale už pokračuje. Každopádně jsme zaznamenali první solidní šanci dnešního duelu.
15'
První velká šance zápasu a v ní Jaroslav Málek. Někdejší fotbalista Líšně nebo Karviné vypálil z výhodné pozice a Sváček se musel pořádně činit. Míč vyrazil do bezpečných míst.
14'
Další ofsajd Zbrojovky, byť se rýsovala super šance. Aljagič pěknou přihrávkou za obranu našel Řezníčka, toho ale vychytal vyběhnuvší Richter. Všechno vzrušení bylo ale zbytečné.
13'
Série nepovedených centrů z opavské strany pokračuje. Sváček ale musí být neustále v pohotovosti.
12'
Granečný fauloval ve středu hřiště a koledoval si o žlutou kartu, nakonec to zůstává jen s napomenutím.
11'
Haitlův centr z pravé strany prosvištěl až do brněnského vápna, tam ale opět byla pozorná brněnská obrana.
10'
Opava se snaží kombinovat, ale vysoké centry zatím nemohou najít ty správné adresáty.
9'
Zatím je to vyloženě opatrné utkání s minimem šancí. Oba týmy potřebují zpřesnit rozehrávku.
7'
Z pravé strany teď centroval exlíšeňský Jaroslav Málek, míč sice Rataj dokázal zpracovat na hranici velkého vápna, ale ke střele se už nedostal.
6'
Aljagič pelášil po pravém křídle, jeho akce ale měla jepičí život. Brno však zůstává u míče.
5'
Dlouhý centr Haitla končí až u brankáře Sváčka. Tomu by dnes klasicky kryl záda zkušený Martin Berkovec, ale jelikož se mu včera narodil potomek, dostal pochopitelně volno.
4'
Na druhé straně se zkoušel prosadit Rezek, ale přes Granečného se neprotlačil.
3'
Zbrojovka se usadila na své útočné polovině, zatím ale žádnou šanci nevymyslela.
2'
Jakub Řezníček se dostal do první střelecké šance, ale ocitl se v ofsajdu.
1'
První dotyk s míčem měli hosté, kteří rozehrávali. Hned zkusili jít do útoku, ale Pernica vše překazil.
1'
Opava aktuálně má náskok na předposlední sestupové místo tři body, Zbrojovka čtyři. Vítěz dnešního mače by si tak hodně pomohl a zajistil si střed tabulky.
Oba týmy nastupují na hrací plochu stadionu v Srbské ulici, důležitý duel o záchranu za pár okamžiků může začít.
Domácím dnes chybí Fallet, Koželuh, Kronus, Hellebrand, Endl a Berkovec, zdravotní komplikace do dnešního utkání nepustí Opavské Omaleho s Marzuqem.
Za pár chvil zápas odstartuje, o atmosféru se budou zřejmě starat především hostující fanoušci, kteří zaplnili svůj sektor. Tribuny na Srbské jsou jinak prořídlé.

FC Zbrojovka Brno: Sváček – Nový, Lu. Pernica, Šural, Hamza – Granečný – Fousek, Potočný, Smejkal, Alijagić – Jak. Řezníček (C).
Náhradníci: Hložánek – Gyamfi, Texl, Mara, Juritka, Kohoutek, Štepanovský.
Trenér: Lukáš Kříž

Slezský FC Opava: A. Richter – Kopečný, Srubek, Janoščín (C), Hýbl – Ondráček, Blecha – Málek, Haitl, Rezek – Rataj.
Náhradníci: Číž – Helebrand, Kadlec, Pejša, Přichystal, Velička, Vaněček.
Trenér: Miloslav Brožek

Rozhodčí: Stanislav Volek – Jan Dohnálek, Jakub Mojžíš.
Poslední vzájemný zápas těchto dvou soupeřů se uskutečnil koncem září roku 2023. Zbrojovka šla v Opavě do vedení již ve 3. minutě, kdy se prosadil Alijagič. Jenže domácí celek brankami Vaněčka a Málka překlopil výsledek na svou stranu a vyhrál 2:1. Prohrou Brna skončil i pohárový zápas v Opavě, tentokrát 2:3.
Po výhře s Jihlavou se Zbrojováci o minulém víkendu vydali k dalšímu utkání do Drnovic, kde svá domácí utkání hraje druhý celek soutěže – MFK Vyškov. V zápase padaly branky až ve druhé půli, kdy na úvodní zásah domácího Fomby dokázal rychle zareagovat svou šestou letošní trefou Denis Alijagić a bitva tak skončila smírně.

I Opava v minulém kole remizovala, tentokrát 2:2 proti Vlašimi. Utkání měli Slezané slušně rozehrané, vedli 2:1 po první půli, soupeř však dokázal vyrovnat.

Budeme také sledovat duel dvou týmů, kteří mění nebo měnili majitele. Především u Zbrojovky v posledních dnech sledujeme turbulentní období. Jak informoval web www.fczbrno.cz, Libor Zábranský se 25. dubna stal majoritním majitelem fotbalové Zbrojovky, která tak zásadním způsobem mění svou vlastnickou strukturu. Brněnský rodák a významná osobnost, která vrátila zpět zašlou slávu hokejové Kometě a dlouhodobě bojuje za lepší podmínky pro sport, tak bude čelit další výzvě.
Sportu zdar a fotbalu zvlášť. V sobotu čeká na Zbrojovku důležitý zápas o záchranu proti Opavě, která je tabulkovým sousedem brněnského týmu. Zatímco domácí jsou na desátém místě s jednatřiceti body, Slezané mají o bod méně. Pro oba kluby tak půjde o hodně, pokud vyhrají, už budou prakticky zachráněni a mohou pošilhávat po lepších příčkách ve středu tabulku. Předposlední Prostějov má aktuálně ztrátu na tyto týmy šest, respektive sedm bodů, poslední je Kroměříž.