Slalom Záhrobské v Aare vyšel, dojela sedmá

0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

AKTUALIZOVÁNO - Šárka Záhrobská obsadila sedmé místo ve slalomu Světového poháru v Aare a dosáhla druhého nejlepšího výsledku v sezoně. Ve švédském středisku vyhrála Sandrine Aubertová z Francie, na stupně vítězů se dostaly poprvé v kariéře společně obě sestry Rieschovy z Německa.

Po prvním kole vedoucí Maria dokončila závod na druhé pozici se ztrátou 45 setin na vítězku, mladší Susanne na skvěle jedoucí Francouzku nabrala manko 96 setin.

Čtyřiadvacetiletá Záhrobská, vítězka předchozího slalomu v Aspenu, jež v Aare v roce 2007 získala titul mistryně světa, byla po prvním kole devátá. Ve druhé jízdě si ale zejména díky zrychlení ve spodní polovině trati a čtvrté nejrychlejší jízdě polepšila navzdory mlze a špatné viditelnosti. Aubertová nejlepší českou lyžařku porazila přesně o dvě sekundy.

Po sobotním vyřazení po prvním kole obřího slalomu si Záhrobská ve své nejsilnější disciplíně spravila chuť. "Sedmé místo se cení, jsou přede mnou samá velká jména, získala jsem dost bodů," uvedla. Má prý ale na lepší výsledky. "Ráda bych se držela stabilně na stupních vítězů," prohlásila.

V Aare ji překvapila obtížnost trati, i když mlha jí tolik nevadila. "Ale nejelo se tak dobře. Při horším počasí se do toho nemůžete tolik pustit," vysvětlila slalomářka. Nyní ji čeká pár dní odpočinku, trénink v Rakousku a po vánocích slalom a obří slalom v Lienzu.

Záhrobská letos obsadila ještě v prvním slalomu v Levi osmé místo a v průběžném pořadí disciplíny je stále druhá. V celkovém hodnocení se vrátila do desítky na devátou pozici. Do čela SP se dostala aktuálně nejlepší slalomářka sezony Maria Rieschová, dosud vedoucí Američanka Lindsey Vonnová se propadla na druhé místo vinou dnešní osmé pozice.

Sedmadvacetiletá Aubertová si připsala první vítězství v SP v sezoně a navázala na březnový triumf ve finále SP na stejné sjezdovce. "Mám tuhle sjezdovku moc ráda a ona asi i mě," uvedla s úsměvem Francouzka. Letos se jí zatím moc nevedlo a teď věří v obrat. "Už budu jezdit uvolněně a určitě mi to pomůže i k většímu sebevědomí," uvedla.

V Aare triumfovala, protože se nejlépe vypořádala s mlhou a difuzním světlem v druhém kole. "Jela jsem opravdu od branky k brance, ale někdy prostě máte svůj den," uvedla vítězka, jež přispěla ke skvělému víkendu pro Francii. Obří slalom v sobotu totiž vyhrála její krajanka Tessa Worleyová. "To je hodně důležité, možná i klíčové pro zbytek sezony," řekla Aubertová.

Dva závody v řadě vyhrály Francouzky naposledy před deseti lety, kdy se totéž podařilo Christel Saioniové ve slalomu a Regine Cavagnoudové v obřím slalomu v Copper Mountain. Aubertová s Worleyovou věnovaly vítězství krajanovi Jeanu-Baptiste Grangemu, který vinou zranění kolena bude chybět na olympiádě ve Vancouveru.

Druhá česká reprezentantka Eva Kurfürstová v Aare nepostoupila do druhého kola. Dvaatřicetiletá lyžařka obsadila s odstupem 4,68 devětatřicáté místo.

Slalom žen Světového poháru v Aare (Švédsko):
1. Aubertová (Fr.) 1:43,24 min. (53,22+50,02), 2. M. Rieschová 1:43,69 (52,62+51,07), 3. S. Rieschová (obě Něm.) 1:44,20 (54,16+50,04), 4. Pärsonová (Švéd.) 1:44,62 (53,91+50,71) a Zettelová (Rak.) 1:44,62 (53,59+51,03), 6. Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) 1:44,68 (53,60+51,08), 7. Záhrobská (ČR) 1:45,24 (54,26+50,98), 8. Vonnová (USA) 1:45,37 (54,21+51,16), 9. Goodmanová (Kan.) 1:45,85 (54,78+51,07), 10. Costazzaová (It.) 1:46,14 (55,04+51,10), ...Kurfürstová (ČR) 57,30 - nepostoupila do 2. kola.