Záhrobská: Oblíbená trať Aspen? Přehodnotím to

Autor: ČTK, spo
0
Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák
Tomášek o fiasku s Färjestadem: Byli jsme jako Boston. Jak zvládá tlak?

AKTUALIZOVÁNO - Česká lyžařka Šárka Záhrobská podruhé v kariéře triumfovala ve slalomu Světového poháru. Téměř na den přesně po roce ovládla závod v americkém Aspenu.

Čtyřiadvacetiletá slalomářka vedla po 1. kole své parádní disciplíny s více než sekundovým náskokem před Rakušankou Kathrin Zettelovou.

Ta nakonec skončila třetí, ve druhém kole ji přeskočila Marlies Schildová. Za Záhrobskou zaostala o 58 setin vteřiny.

Aspen se tak pro Záhrobskou stal místem zaslíbeným. "Ale dlouho jsem tady měla jen samé špatné výsledky a až loni se mi to konečně za těžkých podmínek podařilo zlomit. Letos se mi povedlo zase vyhrát, což je super. Trať byla sice hodně ledovatá, ale mně to vyhovuje," řekla česká hvězda v cíli v rozhovoru pro Eurosport.

Šárka Záhrobská (uprostřed) slaví vítězství ve slalomu SP v Aspenu, vlevo třetí Kathrin Zettelová, druhá skončila Marlies Schildová

Čtyřiadvacetiletá slalomářka zvládla skvěle 1. kolo. Startovala s číslem čtyři a předvedla plynulou a čistou jízdu. Čas majitelky kompletní sady medailí z mistrovství světa nikdo neohrozil, přičemž měla obrovský náskok 1,07 vteřiny před Rakušankou Zettelovou.

"První kolo se mi podařilo sjet lehce, uvolněně, tak jak to umím v tréninku. V Levi se mi to nepovedlo. To byl první krok k úspěchu. První kolo se musí jezdit takhle a snažit se o co největší náskok," komentovala Záhrobská svoji první jízdu.

Třetí žena celkového pořadí slalomu z předchozí sezony si jistě dojela pro druhý triumf v kariéře v seriálu SP ve druhém kole. V první části jela v klidu a přiliš neriskovala. V závěrečné spodní části si pohlídala, aby neudělala chybu, a vyhrála o 58 setin.

Šárka Záhrobská na trati druhého kola slalomu SP v AspenuFoto ČTK/AP

"Ve druhém pak už bylo hůř vidět, měnilo se slunce a stín. Horní část jsem jela líp než tu dolní, ale musím to ještě pořádně prohlédnout na videu. Náskok se mi podařilo udržet. Trať byla hodně těžká, ledová, ale měla jsem úplně perfektně připravené lyže," řekla Záhrobská, která měla ve druhém kole až desátý čas.

Lyžařka se také vyjádřila ke svému vztahu k Aspenu. Středisku, o kterém dlouho prohlašovala, že jej nemá ráda. "Asi to budu muset nějak přehodnotit, když se mi tu tak daří. Minule byl taky led, ale ošklivo. Teď příjemně, lehce pod nulou. Některé holky si stěžovaly na led, ale loni v Mariboru to bylo ještě horší jako na hokejovém stadionu."

Dalo by se očekávat, že Záhrobská vyhlásí útok na malý glóbus pro nejlepší slalomářku. To však sjezdařka mírní: "Zatím máme dva závody... zbývá jich ještě pět, to znamená, že mě čeká ještě hodně práce. 0smá a první, chce to být pravidelně na bedně. Pokud budu jezdit aspoň takhle jako dneska, můžu o tom začít přemýšlet."

Druhá Češka na startu devatenáctiletá Tereza Kmochová ztratila v 1. kole na Záhrobskou téměř deset sekund a obsadila 45. pozici. Cílem prvního kola neprojely celková vítězka Světového poháru Američanka Lindsey Vonnová, ani Němka Kathrin Hölzlová, která v sobotu vyhrála obří slalom.

SP ve slalomu žen v Aspenu (USA):
1. Záhrobská (ČR) 1:43,45 (52,14+51,31), 2. M. Schildová 1:44,03 (53,63+50,40), 3. Zettelová (obě Rak.) 1:44,22 (53,21+51,01), 4. S. Rieschová 1:44,91 (54,13+50,78), 5. M. Rieschová (obě Něm.) 1:45,40 (54,23+51,17), 6. Barthetová 1:46,33 (54,94+51,39), 7. Aubertová (obě Fr.) 1:46,78 (54,52+52,26), 8. Giusová (It.) 1:46,88 (54,30+52,58) a Geigerová (Něm.) 1:46,88 (54,99+51,89), 10. Pärsonová (Švéd.) 1:47,22 (55,04+52,18), ...45. Kmochová (ČR) 1:01,99 - nepostoupila do 2. kola.

Průběžné pořadí slalomu (po 2 z 8 závodů):
1. M. Rieschová 145, 2. Záhrobská 132, 3. Schildová 120, 4. S. Rieschová 100, 5. Vonnová (USA) 80, 6. Zettelová 60.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů):
1. Zettelová 220, 2. M. Rieschová 176, 3. Poutiainenová (Fin.) 165, 4. Hölzlová (Něm.) 136, 5. Záhrobská 132, 6. Mazeová (Slovin.) 127.

Super-G v Lake Louis vyhrál Kanaďan Osborne-Paradis

Superobří slalom Světového poháru v Lake Louise v Kanadě dnes vyhrál domácí lyžař Manuel Osborne-Paradis před Rakušany Benjaminem Raichem a Michaelem Walchhoferem.

Petr Záhrobský, startující s číslem 32, se do bodované třicítky nevešel, Ondřej Bank do cíle nedojel. Závod na 20 minut přerušil pád Kanaďana Johna Kucery, který má podle prvních informací zřejmě zlomenou levou nohu.

Zraněného Kuceru, letošního mistra světa ve sjezdu, musel po pádu z trati odnést vrtulník. "Je to velmi smutná záležitost. John je lídrem našeho týmu, byl v senzační formě. V únoru je olympiáda..." řekl zdrcený šéf kanadských lyžařů Max Gartner v televizním rozhovoru.

Kanaďané přesto závod opanovali, za vítězným Osbornem-Paradisem obsadili Erik Guay čtvrté a Robbie Dixon páté místo. Druhý Raich ztratil na vítěze 24 setin sekundy.

Pětadvacetiletý Osborne-Paradis si připsal druhý triumf v SP. Dosud sbíral úspěchy výhradně ve sjezdu, v němž se šestkrát dostal na stupně vítězů a letos v březnu v Kvitfjellu zvítězil. V super-G byl nejlépe třináctý.

"Věděl jsem, že jsem byl docela rychlý, ale zároveň tam bylo hodně chyb," podivoval se Osborne-Paradis svému triumfu. "Zlepšil jsem se v obřím slalomu a těžím z toho i v super-G," dodal.

Záhrobský ztratil na vítězného Kanaďana 3,17 sekundy a obsadil 44. místo.