Bonk s Eratem dovedli Nashville k výhře

0
Kuchta už může být u Haška nad čárou. Ale triko Belmondo je výsměch
Po zlatém gólu jsem nevěděl, co mám dělat, vzpomíná Hlaváč

AKTUALIZOVÁNO, VIDEO – Čeští hokejisté Radek Bonk a Martin Erat z Nashvillu zazářili ve čtvrtečním utkání NHL proti San Jose. Oba útočníci se v duelu s lídrem soutěže gólem a asistencí podíleli na vítězství 3:2.

Pro Nashville to byl zisk důležitých dvou bodů, díky nimž Predátoři poskočili v tabulce Západní konference do elitní osmičky.

Nashvillu se v zápase povedl parádní obrat, v úvodu druhé třetiny totiž prohrával 0:2. Pak však domácí skóre otočili třemi góly v rozmezí dvou minut a 38 sekund. Vše nastartoval trefou v přesilové hře Bonk, který byl vyhlášen první hvězdou utkání. O dvě minuty později vyrovnal Erat a za dalších 39 sekund dokonal obrat Greg Zanon.

"Po první třetině jsem hráčům řekl, že jestli budou dál hrát stejným způsobem, musíme uspět. I když jsme ji prohráli 0:1, náš výkon v ní byl hodně povedený. Pak jsme ale znovu inkasovali a kdyby San Jose přidalo třetí gól předtím, než jsme poprvé skórovali my, byla to asi hra, sada, zápas," použil tenisovou terminologii kouč Nashvillu Barry Trotz.

Nashville vystřídal na osmém místě Edmonton, který prohrál na ledě Phoenixu 2:3. Domácí vedli i díky trefě Martina Hanzala a asistenci Petra Průchy po čtyřiceti minutách už 3:0, zápas zdramatizovali Alešové Kotalík a Hemský, kteří v 50. minutě během 43 sekund snížili na rozdíl jediného gólu. Vyrovnat se už ale hostům nepodařilo.

"Vždycky když dá člověk gól, tak má samozřejmě radost, a zvlášť, když je to vítězný gól," prohlásil Hanzal, který skóroval pojedenácté v sezoně. "Je pozitivní, jak tenhle tým bojuje, i když už nemá šanci na play off," pochválil své svěřence trenér Phoenixu Wayne Gretzky. "Mám opravdu radost z toho, jak se naši mladí hráči zlepšují."

Edmonton vypadl z elitní osmičky Západní konference po třetí porážce v řadě. "Prohry nás vyčerpávají," konstatoval trenér Craig MacTavish. "Myslím, že jsme dnes sehráli dobrý zápas. Bohužel, v druhé třetině jsme nebyli schopni přežít kritické období a to nás stálo body. Ale musíme se koukat dopředu, ještě máme šanci to napravit," dodal MacTavish.

Premiérové účasti v play off se znovu přiblížili hokejisté Columbusu, kteří rozstříleli Calgary 5:0 a před devátým Edmontonem mají už šestibodový náskok. Zasloužili se o to především brankář Steve Mason, který díky 33 zákrokům vychytal desáté čisté konto v sezoně, Jason Williams, autor dvou gólů a Rick Nash s Kristianem Huseliusem, kteří oba zaznamenali čtyři asistence.

V utkání o sobě dali vědět i čeští hokejisté Jakub Voráček a Jan Hejda, kteří si připsali jednu asistenci. Voráček se navíc v druhé třetině zapletl do jedné z několika potyček, stejně jako Rostislav Klesla. Ten inkasoval pětiminutový trest za pěstní bitku s Toddem Bertuzzim, Voráček obdržel desetiminutový osobní trest za hrubost.

"Dnes jsme se přesvědčili, že když postoupíme do play off, budeme v něm schopni porazit tým, jako je Calgary. Víme, že soupeř nepodal nejlepší výkon, ale my sehráli povedený zápas a to je nejdůležitější," prohlásil útočník Nash.

Druhou výhru za sebou po sérii pěti porážek vydřeli hokejisté Montrealu, kteří porazili Tampu Bay 3:2 v prodloužení. Rozhodující gól vstřelil v druhé minutě nastavení po asistenci Tomáše Plekance kapitán Canadiens Saku Koivu. Montreal mohl vyhrát v normální hrací době, v třetí třetině však přišel o vedení 2:0, které smazali dva čeští sváteční střelci David Kočí a Lukáš Krajíček. Pro bitkaře Kočího to byla vůbec první branka v kariéře v NHL, Krajíček se trefil podruhé v sezoně.

"Byl bych radši, kdybychom už náskok udrželi až do konce. Ale rozhodující je, že jsme získali dva body," konstatoval trenér Montrealu Bob Gainey. "Líbí se mi, jak jsme se po vyrovnání dokázali o vítězství poprat. A cenné jsou nejen body, ale i to, že už jsme zase schopni podávat stabilní a vyrovnané výkony."

Canadiens si na osmém místě tabulky Východní konference udrželi dvoubodový náskok před devátou Floridou, která zvítězila 4:2 ve Philadelphii. Nejlepším hráčem utkání byl vyhlášen brankář Panterů Craig Anderson, který poprvé po jedenácti zápasech dostal přednost před Tomášem Vokounem, jehož kouč Peter DeBoer kritizoval po středeční prohře s Buffalem. Anderson zneškodnil 40 střel a pomohl svému týmu ukončit sérii tří porážek.

"Už se nám jednou v průběhu sezony stalo, že s jedním z gólmanů jsme nebyli schopni dojít k vítězství. Udělali jsme proto změnu a fungovalo to. Teď jsme zkusili to samé a zase to vyšlo. Craig odvedl dobrou práci, stejně jako dneska celý tým," uvedl trenér DeBoer.

Jedním gólem se na vítězství Floridy podílel i Radek Dvořák, jenž se trefil poprvé po osmi zápasech. O svém úspěchu ale rozhodli hosté až dvěma góly v třetí třetině, kdy nejprve ve 43. minutě zajistil Panterům vedení 3:2 Brett McLean a poté přidal pojistku trefou do prázdné branky David Booth.

Výsledky:
Philadelphia - Florida 2:4 (0:1, 2:1, 0:2)

Branky: 35. Carter, 40. Hartnell - 12. Stillman, 35. Dvořák, 43. McLean, 60. Booth. Střely na branku: 42:28. Diváci: 19.631.
Atlanta - NY Rangers 5:4 po sam. nájezdech (0:1, 2:3, 2:0 - 0:0)
Branky: 54. a rozh. nájezd White, 27. Vjačeslav Kozlov, 40. Kovalčuk, 44. Armstrong - 19. Žerděv, 32. Antropov, 33. Drury, 38. Näslund. Střely na branku: 30:27. Diváci: 13.157.
Columbus - Calgary 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)
Branky: 13. a 42. Jason Williams, 4. Malhotra, 24. Torres, 35. Umberger (Voráček, Hejda). Střely na branku: 36:33. Diváci: 16.327.
Phoenix - Edmonton 3:2 (1:0, 2:0, 0:2)
Branky: 4. Lombardi, 32. Klee, 35. Hanzal - 51. Kotalík (Hemský), 51. Hemský. Střely na branku: 23:28. Diváci: 14.337.
Nashville - San Jose 3:2 (0:1, 3:1, 0:0)
Branky: 28. Bonk (Erat), 30. Erat, 31. Zanon (Bonk) - 16. Pavelski, 24. Setoguchi (M. Michálek). Střely na branku: 33:31. Diváci: 16.562.
St. Louis - Vancouver 4:2 (0:1, 2:1, 2:0)
Branky: 24. Oshie, 26. Backes (R. Polák), 43. Perron, 60. McDonald - 5. Pyatt, 30. Burrows. Střely na branku: 32:23. Diváci: 19.250.
Dallas - Los Angeles 0:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 0:0 - 0:0)
Branka: rozh. nájezd Justin Williams. Střely na branku: 29:30. Diváci: 16.908.
Montreal - Tampa Bay 3:2 v prodl. (1:0, 0:0, 1:2 - 1:0)
Branky: 12. Kovaljov, 26. Latendresse, 62. Koivu (Plekanec) - 51. Kočí, 55. Krajíček. Střely na branku: 36:19. Diváci: 21.273.