Autor: rou
0
Fantastický Priskeho trojzubec, nové Bazaly, nastoupí Preciado do derby?
Nahlédněte do kabiny Třince: kdo sbírá auta a kdo by mohl být ekonom. Kacetl je...

Čeští házenkáři vydřeli na mistrovství Evropy v Rakousku klíčový duel s Maďarskem a po výhře 33:26 postupují do osmifinálové fáze turnaje.

Zápas o všechno proti vyšším a drsně hrajícím Maďarům rozehráli svěřenci kouče Liptáka výborně. Díky skvěle střílejícímu Jíchovi a fantastickému Galiovi v brance si vybudovali až pětibodový náskok.

Jenže v závěru prvního poločasu přišla na český výběr krize. Maďarům se podařilo lépe ubránit Jíchu a nikdo jiný se dlouho nemohl střelecky prosadit.

Navíc se Čechům dvakrát nepovedlo zpracovat dlouhou přihrávku, takže chvíli před přestávkou se podařilo soupeři vyrovnat. K obnovení náskoku nepomohla českému týmu ani přesilovka, ze dvou minut početní výhody vydolovali Češi jediný gól. V poločase tak vedli o jednu branku 14:13.

Po návratu ze šatny se ale Liptákovým svěřencům podařil opět skvělý nástup. Filip Jícha rychle přidal ke svým šesti trefám z prvního poločasu dvě další, vynikající zákroky opět předvedl Galia a Češi brzy znovu vedli o pět gólů - 18:13.

Český brankář Martin Galia likviduje šanci Maďara Gabora Csaszara

V polovině druhého poločasu se hodně tvrdě hrajícím Maďarům podařilo snížit na rozdíl tří branek. V další přesilovce se ale svojí dělovkou prosadil Jícha, který vzápětí přidal z rychlého protiútoku už svou jedenáctou branku. Podobně se prosadil i Vraný a Češi vedli už o šest gólů - 25:19.

Osm minut před koncem ale přišlo přísné vyloučení Vraného, Maďaři ucítili šanci a snížili na rozdíl čtyř branek. Jan Filip ovšem v klíčový moment proměnil sedmičku po faulu na Jíchu a soupeři se nepodařilo dostat na dostřel.

Hned po vypršení trestu pak Galia poslal do rychlého protiútoku opět Filipa, a ten pět minut před koncem zvýšil k obrovské radosti kotle českých fanoušků opět na 29:24.

Jenže ještě nebylo dobojováno: Filip neproměnil sedmičku a Maďaři měli obrovskou šanci, kterou ovšem Galia fantasticky zlikvidoval. Dánští rozhodčí navíc vyloučili dalšího českého hráče a mohli dál stahovat. Jenže Filip vypíchl hned jejich první přihrávku a osamocen opět zvýšil na rozdíl pěti gólů - 30:25.

Maďaři se ještě nevzdávali, ale Jícha další překvapivou střelou ještě navýšil český náskok. Ten už se houževnatému soupeři nepodařilo zlikvidovat ani díky těsné osobní obraně, navíc Jícha přidal další gól a bylo definitivně jasno.

Jícha nasázel v zápase o všechno čtrnáct branek a vedl český tým k prvnímu vítězství na mistrovství Evropy po šesti letech. Fantastický výkon podal i brankář Galia či Jan Filip a čeští fanoušci mohli začít slavit postup do osmifinále.

Tam se český výběr po přesunu do Innsbrucku utká od neděle do čtvrtka se Slovinskem, Polskem a Německem. Výhra nad Maďarskem se jim ovšem do tabulky nezapočítá, z úvodní části si přinesou jen prohry s Francií a Španělskem.

Skupina D (Wiener Neustadt):
Česká republika - Maďarsko 33:26 (14:13)

Sestava a branky ČR:
Štochl, Galia - Nocar 5, Vítek 2, Mičkal, Zdráhala, Vraný 1, Kubeš, Piskač, Jícha 14/1, Filip 11/2, Sobol, Mráz, Stehlík, Hynek, Sklenák.
Nejvíce branek Maďarska: Császár 7, Katzirz 4, Krivokapič 3/3, Törö 3. Rozhodčí: Olesen, Pedersen (oba Dán.). Sedmimetrové hody: 5/3 - 4/3. Vyloučení: 3:6. Diváci: 5500.

Francie - Španělsko 24:24 (10:10)