Bauer dojel v závodě na 15 km klasicky na čtvrtém místě

0
Nejdojemnější rozhovor. Šampion Adámek propukl v pláč: Mně se splnila všechna přání
Sparta jim dodala sílu. Moták: Každý má svou roli, ještě mi to nedochází

Český běžec na lyžích Lukáš Bauer obsadil čtvrté místo v závodě na 15 km klasicky, který se dnes jel v rámci Tour de Ski v Oberhofu, a stejná pozice mu patří i po druhém dílu prestižní série..

Pro dvaatřicetiletého běžce to je zatím nejlepší výsledek v sezoně. Z vítězství se radoval Petter Northug, jenž už kraloval pátečnímu prologu. Bauer na norského lídra ztrácí 2,4 vteřiny.
"Čekal jsem, že jsem schopen se dostat do desítky, proto mě spíš překvapilo, a mile, že jsme celou dobu byl vepředu a přišlo mi, že jedu úplně v pohodě," řekl spokojený Bauer médiím v Německu.

Na svoji elitní trať, ze které má stříbrné medaile z mistrovství světa i olympijských her, vyrazil Bauer jako sedmý s mankem 22 sekund na Northuga, brzy se ale početné pole sjelo dohromady. "Bylo to hodně opatrný a bylo vidět, jak se najednou po průjezdu do posledního kola výrazně zrychlilo. V tu chvíli začalo opravdové závodění, které by v individuálním startu bylo celou dobu," komentoval Bauer průběh.

Před polovinou předepsané distance zkusil nastoupit Fin Matti Heikkinen, dva kilometry před cílem jej ale největší favorité vedeni Bauerem a Maximem Vylegžaninem dostihli. "Chtěl jsem si nechat nástup do posledního kola, ale tam jsem se nechal zavřít," litoval Bauer.

Trojnásobný mistr světa z Liberce Northug se ještě v posledním stoupání držel na konci první desítky, mohutnými odpichy se ale v cílové rovince těsně dostal i před Vylegžanina a vyhrál již pátý závod sezony. "Jednoznačně dokazuje, že je extratřída," ocenil Bauerem, před kterým udržel pozici na stupních vítězů Heikkinen.

Po dojezdu do cíle Northug chvilku ležel na sněhu. Na tiskové konferenci mu pak byla zima a zahříval si ruce dýcháním do dlaní. "Snažil jsem se šetřit síly na finiš a spoléhal, že uprchlíky skupina dojede a vyjde mi finiš. Jsem opravdu nadšený, protože nebylo pro servis jednoduché namazat lyže," řekl norský suverén.

Z dalších českých reprezentantů skončil s minutovou ztrátou Martin Koukal čtyřicátý, o šest míst za ním doběhl Martin Jakš, Dušan Kožíšek obsadil 54. a Jiří Magál 57. příčku. Již více než tři minuty ztrácejí 70. Milan Šperl a 71. Aleš Razým.

Tour de Ski pokračuje znovu v neděli, kdy na lyžaře čeká v Oberhofu sprint klasickou technikou, v pondělí se bude v Praze sprintovat volně. "Časová bonifikace pro prvních dvanáct je strašně veliká, takže to hodně zamíchá pořadím. Ale jak říkám, pravá Tour začne tvrdým závodem až v Toblachu," konstatoval Bauer a doufal, že vydrží jeho průdušky. "Po prologu trochu zlobily, ale daly se do pořádku," dodal.