27. prosince 2009 • 21:09

Třinec vyrovnal, ale v nájezdech vyhrála Sparta

0
Bořil v ofsajdu? Asi ano, ale žádný záběr není stoprocentní. Nejasná ČK pro Petráka
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews

Sparťanský brankář Petr Přikryl znechutil hokejistům Třince oslavu osmdesáti let organizovaného hokeje. Oceláři nastoupili před napěchovaným publikem ve slušivých retro dresech s velkým T na prsou, ale z vítězství se po zápase neradovali. Spartě podlehli po nájezdech 1:2.

A byla to hlavně Přikrylova zásluha. Gólman Sparty chytal velmi dobře, spolehlivý výkon korunoval po 65 odehraných minutách bezchybnou prací při nájezdech. V nich lapil všechny čtyři pokusy domácích. Postupně na něm ztroskotali Polák, Růžička, Peterek i Kohn. Dvě střely a dva pokusy o blafáky Přikryl vystihnul, zejména díky němu si Pražané z Třince odvezli dva body.

Souhrn kola >>>

„Byl vynikající, v rozhodujících momentech nás držel nad vodou,“ chválil brankáře trenér Miloš Holaň. „Stejně tak ale musím poděkovat i ostatním hráčům, byly to doslova vydřené dva body. Dobře jsme zachytili úvodní tlak Třince a přestáli pak spoustu oslabení.“

V nájezdech se sice Spartě v letošní sezoně příliš nedaří, z osmi dosavadních pokusů vyhráli jen třikrát. Ale v Třinci byl Přikryl při penaltách bezchybný. „Je to výborný gólman, což také potvrdil,“ pokrčil rameny jeden z neúspěšných třineckých střelců Martin Růžička. „Už během zápasu jsme tam měli nějaké tutovky, co nám vychytal. A v nájezdech jsme to dovršili, je to loterie. Já třeba zkusil blafák do bekhendu, který mi na tréninku docela vychází. Teď to bohužel nevyšlo, mrzí mě to.“

Při nájezdech nemohli Oceláři využít schopnosti Jiřího Polanského. V závěru prodloužení byli domácí potrestáni dvěma minutami za příliš hráčů na ledě a trenéři na trestnou poslali právě Polanského. Ten přitom platí za jednoho z nejšikovnějších nájezdníků. Byť má v letošní sezoně zatím negativní bilanci, když ze tří nájezdů proměnil jeden.

Přikryl sleduje Polanského za branou.

„Šikovných hráčů máme na nájezdy hodně, rozhodli jsme se takhle, věřili jsme těmto klukům,“ reagoval třinecký trenér Břetislav Kopřiva. „Třeba Polák nájezdy dává pravidelně, bohužel se mu hned první nepovedl, který bývá na psychiku hodně důležitý.“

Třinecké naděje v nájezdech i tak dlouho držel brankář Tomáš Duba. Stejně jako Přikryl chytal výborně, v zápase předvedl několik bravurních zákroků. Třeba když ve 32. minutě za stavu 0:1 pohotově a vleže schoval do lapačky puk před osamoceným Kratěnou. V nájezdech jej ze čtyř protivníků překonal pouze Netík.

„Našim klukům to při nájezdech dneska nějak uskakovalo, asi už byl špatný led,“ říkal Duba. „Já si vždycky říkal, že to musím chytit, bohužel tu poslední střelu trefil Tomáš Netík fantasticky. Já si hodně vyjel, abych jej nalákal do kličky, ale on to tam trefil o tyč.“

Sparťané bod navíc v kabině hlasitě oslavili. Ofenzivně naladěný Třinec, který měl velkou motivaci vyhrát slavnostní zápas, udrželi na uzdě i bez tří klíčových hráčů Tona, Vykoukala a Černoška. „Pereme se s tím už delší dobu, bohužel k marodům se při ranní rozbruslení přidal i Petr Ton,“ litoval trenér Holaň. „Samozřejmě nám tito hráči chybí hlavně v přesilovkách, ale musíme se s tím rvát.“

HC Oceláři Třinec - HC Sparta Praha 1:2 po sam. náj. (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)
Branky a nahrávky:
53. Polanský (Kohn, M. Růžička) - 14. Vydarený (Gulaši), rozhodující nájezd Netík. Rozhodčí: Hodek, Jebavý - Guth, Rittich. Vyloučení: 11:11. Využití. 1:0. Diváci: 5086.