31. prosince 2008 • 13:28

Bauer finišoval v Novém Městě pátý

0
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews
Zima dohnal(a) Slavii, Trpišovského díl viny. Sparta má víc herní nadstavby

FOTOGALERIE - Český běžec na lyžích Lukáš Bauer dojel pátý v závodě na 15 km klasickou technikou v Novém Městě na Moravě a v celkovém pořadí Tour de Ski se posunul na deváté místo.

Čtvrtý díl seriálu vyhrál německý vítěz sobotního prologu z Oberhofu Axel Teichmann. Celkové vedení si udržel Švýcar Dario Cologna, který doběhl patnáctý.

Obhájce loňského triumfu ve Světovém poháru a Tour Bauer dnes ztratil na vítězného Teichmanna 13,4 sekundy. I když před domácími fanoušky nedosáhl na vytoužené stupně vítězů, posunul se vpřed celkovým pořadím o 13 pozic. "Je příjemné dostat se do desítky, to bych považoval za dobrý výsledek, ale ještě jsou tři závody," komentoval své postavení v Tour Bauer.

Na start šel s tím, že se mu v Novém Městě daří a chtěl vyhrát. "To se sice nepovedlo, ale s výsledkem musím být spokojený, i když žádná velká rezerva ve výkonu nebyla. Na víc jsem dneska asi neměl," uvedl po závodě Bauer. Cítil rezervu pouze v jediném sjezdu. "Měl jsem pocit, že mi lyže nejedou tak jako ostatním, ale ve zbytku trati to bylo v pohodě," uvedl jednatřicetiletý běžkař.

Teichmann po pomalejším začátku předvedl skvělou stíhací jízdu a zvítězil o pět sekund před Norem Martinem Johnsrudem Sundbym. "Necítil jsem se na startu moc jistý, že bych mohl být vysoko a dokonce vyhrát," řekl novinářům vítěz. "Měl jsem zpočátku divné pocity. První kolo nic moc, ale pak jsem se rozjel a na konci už to bylo dobré," uvedl Teichmann.

Třetím místem překvapil Kazach Nikolaj Čebotko. Bauer byl zprvu trochu pomalejší, ale kolem desátého kilometru zrychlil a dotáhl se na nejlepší. Na stupně vítězů to ale nevyšlo. "Chtěli jsme na bednu, nakonec neměl velkou ztrátu. Podal kvalitní výkon," komentoval kouč Miroslav Petrásek manko necelých tří sekund na pomyslnou medaili. "Že je devátý celkově, to je povzbudivá zpráva. Budeme bojovat o každé místo," prohlásil.

Lídrem Tour minimálně do novoročních sprintů v Novém Městě zůstal Švýcar Cologna. "Mým cílem bylo moc neztratit, jsem rád, že jsem se udržel v čele. Pro vývoj v Tour de Ski to byl velmi důležitý závod," řekl Cologna, který má na Bauera náskok necelou minutu. Na stupně vítězů chybí českému lyžaři 41,9 sekundy.

Dalším reprezentantům se vůbec nedařilo. Jiří Magál dojel na 39. místě, Milan Šperl byl sedmačtyřicátý a Aleš Razým skončil mezi 61 startujícími hned za ním. Na start se nepostavil kvůli nachlazení Němec René Sommerfeldt, který byl loni za Bauerem druhý v konečném pořadí Tour.

Výsledky - 15 km klasickou technikou:
1. Teichmann (Něm.) 39:03,7, 2. Johnsrud Sundby (Nor.) -5,0, 3. Čebotko (Kaz.) -10,5, 4. Mae (Est.) -11,3, 5. Bauer (ČR) -13,4, 6. Rönning (Nor.) -14,7, 7. Legkov -15,0, 8. Pankratov (oba Rus.) -18,8, 9. Veerpalu (Est.) -23,1, 10. Piller Cottrer (It.) -24,1,...39. Magál -1:31,8, 47. Šperl -2:09,3, 48. Razým (všichni ČR) -2:12,9.

Průběžné pořadí Tour de Ski (po 4 ze 7 závodů): 1. Cologna (Švýc.) 1:24:36,9, 2. Ročev (Rus.) -16,3, 3. Teichmann -16,5, 4. Rönning -20,9, 5. Johnsrud Sundby -47,9, 6. Piller Cottrer -50,6, ...Bauer -58,4, 39. Šperl -3:19,15, 44. Razým -3:52,6, 47. Magál -4:22,5.