Karel Häring
9. prosince 2008 • 22:39

Chelsea senzaci nepřipustila

Bořil v ofsajdu? Asi ano, ale žádný záběr není stoprocentní. Nejasná ČK pro Petráka
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews

AKTUALIZOVÁNO - Ne, až takového překvapení se fotbalový svět nemohl dočkat. Chelsea v posledním utkání skupiny A nezkolabovala. Rumunského šampiona CFR Kluž zdolala 2:1 a postoupila do osmifinále Ligy mistrů.

Ovšem z druhého místa, první obsadil AS Řím. Pro „blues“ to znamená, že se na jaře pravděpodobně střetnou s jedním z dalších gigantů.

Jeden z nejúspěšnějších klubů Ligy mistrů posledních pěti let, a zároveň poražený finalista z minulého ročníku, může dál spřádat plány na dobytí evropského trůnu, třebaže jeho včerejší výkon nebyl nijak působivý.

V jednu chvíli, poté co hostující Koné vyrovnal v 56. minutě, to dokonce vypadalo, že Chelsea půjde dál jen díky pomoci AS Řím, které vedlo nad Bordeaux (vyhrálo 2:0). Ale nakonec si právo startu v jarní fázi soutěže vybojovala sama

Rozhodující moment se zrodil ve 71. minutě, kdy Drogba skvěle zužitkoval přihrávku od Joa Colea. To byl na hřišti teprve šest minut, protože i včera začínal jako náhradník. Nahradil Kaloua, jenž se postaral o úvodní trefu duelu.

Deco rozehrál ze 40 metrů nepřímý kop, táhlý centr propadl na malém vápně k neobsazenému Salomonu Kalouovi, ten zpracoval balon a tvrdou střelou zblízka zakončil. Útočník Pobřeží slonoviny se probudil právě včas, na gól čekal už deset zápasů.

Hodně tím uklidnil „blues“, kteří ani včera Chelsea nepřipomínali ofenzivní mašinu z prvních měsíců této sezony. V 55. minutě mohl zvýšit Anelka, jenže šanci promarnil. A nečekaně udeřilo na druhé straně. Panin poslal do vápna krásný centr, který přeletěl Alexe a Koné na zadní tyči trefil hlavou horní roh branky. Čech v brance Chelsea neměl šanci.

Drama a blamáž odvrátil Drogba. Trenér Scolari tak nevyrazí na předčasné prázdniny, kterými se chtěl „potrestat“ v případě, že by jeho klub skončil v základní skupině.

Výsledky:
Skupina A:

AS Řím - Girondins Bordeaux 2:0 (0:0)
Branky: 61. Brighi, 79. Totti. Rozhodčí: Fandel (Něm.). Diváci: 35.000.

Chelsea - Kluž 2:1 (1:0)
Branky: 40. Kalou, 71. Drogba - 55. Koné. Rozhodčí: Fröjdfeldt (Švéd.). Diváci: 40.000.

Skupina B:
Panathinaikos Atény - Anorthosis Famagusta 1:0 (0:0)

Branka: 69. Karagunis. Rozhodčí: Layec (Fr.). Diváci: 58.000.

Werder Brémy - Inter Milán 2:1 (0:0)
Branky: 63. Pizzaro, 81. Rosenberg - 88. Ibrahimovic. Rozhodčí: Vink (Niz.). Diváci: 35.000.

Skupina C:
FC Basilej - Sporting Lisabon 0:1 (0:1)

Branka: 19. Djaló. Rozhodčí: Allaerts (Bel.). Diváci: 35.000.

FC Barcelona - Šachtar Doněck 2:3 (0:1)
Branky: 59. Sylvinho, 83. Busquets - 31. a 58. Gladkij, 76. Fernandinho. Rozhodčí: Riley (Angl.). Diváci: 22.763.

Skupina D:
PSV Eindhoven - FC Liverpool 1:3 (1:1)

Branky: 36. Lazovič - 45+2. Babel, 68. Riera, 77. N'Gog. Rozhodčí: Ivanov (Rus.). Diváci: 30.000.

Olympique Marseille - Atlético Madrid 0:0
Rozhodčí: Stark (Něm.). Diváci: 48.000.