23. října 2008 • 12:53

Hřebík: Nemocná není jen Sparta

Autor: pes
TOP VIDEA
Plekanec o Kladnu: Když se opakují pořád stejné chyby… Skills koučové? Nám stačila ulice
Od smutné fotky ke slovenskému snu: Česko je pragmatičtější, říká Smetana
VŠECHNA VIDEA ZDE

Málokdo v českém fotbale vidí věci v takových souvislostech jako on. A málokdo je ochotný o nich mluvit tak otevřeně. Jaroslav Hřebík byl a je prostě jiný.



Trenér, který Spartu za svého působení asi nejvíc přiblížil evropské elitě, je stále o krok vpředu. Takže když mluví o současné sparťanské krizi, nesklouzne k laciným soudům. „Proč je Sparta v bludném kruhu? Křetínský chtěl klub vést zdravě.

Ale sám v tom patologickém českém prostředí neměl šanci uspět,“ říká muž plný energie, který Spartě radí: „Přišel čas na radikální řešení!“

Proč se Sparta už několikátou sezonu motá v začarovaném kruhu?
„Necítím se kompetentní, abych říkal nějaké soudy a analýzy. Můžu říct jen svůj názor.“

A ten je?
„Sparta doplácí na situaci v našem fotbale. Jeho stav je totiž patologický. Odshora dolů. Tak jako v naší společnosti je i ve fotbale cítit arogance a špatné základní principy. A v tak nemocném prostředí pak ani trenér nemůže odevzdat svou práci tak, aby fotbal někam posouval.“

Ve Spartě to občas vypadá, že klub nedokáže hráče přinutit, aby na sobě bez remcání pracovali. Přitom klub má přece nástroje, jak hráče donutit…
„Jaké nástroje?“

Tak minimálně hráče platí. Chceš vydělávat? Musíš pracovat!
„Víte, to je všechno otázka celkové výchovy hráčů. My jsme stát, který má málo talentů. Máme je, ale že by jich bylo přehršel, to ne. Teď už o tom můžu mluvit víc, než dřív, protože jsem dostával za uši, co si to dovoluji. Ale já jsem si to osahal na Junovi, Zelenkovi nebo Matějovském. Takoví hráči, když jsou ještě mezi žáky nebo v dorostu, talentem převyšují ostatní. Nemusí tolik pracovat a okolí je hýčká. Jim to stačí, nikdo je nedonutí, možná ani nenutí, stejně tu smlouvu dostanou. Pak přijdou do dospělých a myslí si, že jsou dobří. A vy jim řeknete, že ještě nejsou. Že musí zlepšit určité činnosti, zůstat po tréninku a pracovat na sobě. A co udělají? Řeknou jim jejich agenti, kteří na ně mají největší vliv, ať poslouchají trenéra? Nebo jejich nejbližší okolí? Spíše ne.“

Není ale třeba ve Spartě problém spíš s mazáky typu Řepky či Bergera? Mají být lídři, mají největší vliv na atmosféru v kabině, na mladé, ale nepracují tak, jak by měli.
„Lídři by měli být vybraní tak, aby i po charakterové stránce splňovali nároky, které před ně klub postaví. Třeba Šmicer ve Slavii. Já vím, že byl hodně zraněný a tak dále. Ale je charakterově výborný, což je u fotbalistů jeho typu, kteří se vracejí z ciziny s velkým jménem, to nejdůležitější. Navíc je pracovitý, loajální, pozitivní. Trenérovi často zásadně pomůže jediná věta. Zavedete třeba nové cvičení, hráči jsou nedůvěřiví, ale on řekne: „To jsme v Liverpoolu taky museli dělat.“ A v tý chvíli máte prakticky vyhráno. Nemůžu se vám ale vyjadřovat o Řepkovi, protože ho neznám.“

Považujete v této souvislosti za chybu, že Sparta pustila pozitivně naladěného Horvátha?
„Pavla znám, trénoval jsem ho ve Slavii. A z problémového hráče se stal fotbalista, který byl hodně pozitivní. Byl jsem s ním absolutně spokojený. Ve Slavii mi strašně pomohl.“

Když do Sparty přišel trenér Lavička, také řekl, že by s ním rád pracoval. Ale už za týden Horvátha vedení klubu pustilo. To vypadá strašně nejednotně!
„A co tehdy udělal pan Lavička pro to, aby Horváth nebyl pod negativním tlakem ze všech stran? Každý pro to musí něco udělat, jít s kůží na trh. Já, když křičeli na pana Křetínskýho, tak jsem šel za fanouškama a říkal jim, co blbnou? Víte, ona se nedá strčit hlava do písku a čekat, že to nějak vyhnije. Když něco chcete prosadit, tak za to musíte bojovat! A buď vás to pustí, kam chcete, nebo ne. Mě to nepustilo.“ (usměje se)

A chápete vy osobně, proč se Sparta zbavila Horvátha a přivedla Bergera?
(přemýšlí) „Nevím… Možná si mysleli, že tím udělají podobný krok jako Slavia se Šmicrem. Jenže Berger je jiný typ hráče…“

Ve Spartě je už pátý trenér za čtyři roky. Vypadá to tak, že než by na Letné donutili pracovat hráče, raději vymění trenéra.
„Ale tak... Donutí hráče pracovat majitel klubu? Já nevím.“

Asi by měl. Prostředí by mělo být nastavené tak, že si hráč nemůže dovolit nepracovat...
„Ano, je to o nastavení prostředí. Pan Křetínský přišel a chtěl to nastavit správně. Ale přišel do nezdravého prostředí celého fotbalu, do těch korupčních afér. Chtěl to udělat zdravě, ale pomohl mu někdo? Sám jeden člověk systém nezmění. To je logický. Ani média mu nepomohla.“

My jsme o něm psali, že přichází jako štika do rybníka plného kapříků…
„Jo, to jste psali. Ale pak jste si dobře smlsli na různých aférách... Ale je to pochopitelný.“

Ale teď se nám zdá, že z té své správné cesty už tak trochu sešel…
(přemýšlí) „On se strašně snažil. Ale na to, abyste zvládnul takový klub…
Víte, já jsem měl svého času na starosti se vším všudy Benešov. A to byl klub národní ligy. Přesto jsem nespal, nervoval se a nevěděl, co dřív. A teď si proti tomu vezměte kolos, jakým je Sparta! A on je majitel, nebo zastupuje majitele, tyhle vztahy přesně neznám, myslí to dobře, ale pro tu svoji vizi potřebuje najít správný lidi. Jenomže jdou v tom našem prostředí najít?“

To nám řekněte vy.
„Abyste zvládli tak velký klub, potřebujete tak patnáct až dvacet špičkových odborníků. A najít je tady, je podle mě docela velký problém.“

To je jasné, že je asi nejde najít hned. Ale je tam aspoň někdo? Když se třeba jen podíváte na tu řadu trenérů. Začalo to Strakou a pak se to takovým zvláštním okruhem přes trenéry modernějšího střihu vrátilo k praktikovi Chovancovi. Jaký je to vývoj?
„Já své kolegy nemohu a nechci hodnotit. Řeknu vám jen, jak by podle mě měl být nastavený systém. Trenéři by se měli vybírat tak, aby ctili podobnou trenérskou filozofii. (zarazí se a usměje: „Manželka mi vždycky říká, proč používám tak blbý termín. Ale já to neumím jinak říct.“) Prostě by ti trenéři měli být podobní. Pohledem na fotbal, zkušenostmi.“

Není to teď ale tak, že kvalitní trenéři se už do Sparty bojí přijít? Zvlášť když i pan Křetínský řekl, že tu není vhodný trenér pro Spartu?
„Já to četl. On přesně řekl, že české prostředí nevyprodukovalo vhodného trenéra pro Spartu.“

Ano. A co si o tom myslíte?
„Já se s nikým nechci přít, ale podle mě tu nemáme špatné trenéry. Vezměte si třeba, že Capello je jeden z nejuznávanějších koučů světa. A teď hraje jeho Anglie proti našemu nároďáku. On postaví čtyři záložníky, napravo Beckham, který nebrání a nalevo Gerard, který se tlačí doprostřed. My hrajeme systém s výchozím rozestavením 4 – 5 – 1 s docela pracovitými hráči, kteří tu Anglii začnou uprostřed hřiště na křídlech přehrávat. A on, velký Capello, na to nezareaguje celý zápas.“

A co z toho usuzujete?
„Chci jen říct, že tu co do fotbalových schopností nemáme špatné trenéry. U nás je problém jiný. Tady se téměř každý trenér bojí, aby přežil. A proto ve své práci pod tímto strachem dělá spoustu špatných kompromisů. Chybu ale na druhou stranu vidím i u majitelů, kteří čekají, že když angažují kvalitního trenéra, klub bude hrát okamžitě a kontinuálně šest sedm let skvělý fotbal. Jenže český fotbal není natolik kvalitní, aby to vůbec bylo možné. A i v celé Evropě je jen pár klubů, které to dokáží. V poslední době Lyon nebo ta velká anglická čtyřka.“

Jenže když se podíváte na sparťanskou trenérskou řadu za poslední čtyři roky: Straka – Hřebík – Griga – Bílek – Lavička – Chovanec. Vidíte v tom nějakou logiku a návaznost?
(usměje se a přemýšlí) „Co vám na to mám říct?“

To, co si o tom myslíte.
„Je pravda, že každý z těch trenérů je trochu jiný. Někdo neměl tolik zkušeností s dospělým fotbalem… (přemýšlí) Ono je to tak - když vybíráte člověka na vlastně nejdůležitější manažerskou pozici ve firmě, protože trenér přímo pracuje s největší hodnotou fotbalové firmy, tak si musíte vybírat opravdu dobře. Asi tak. (usměje se) I když ono je to tady těžký. Vemte si, že Křetínský si před šesti rokama vybral mě, protože mi věřil. A lidi mu pak málem rozbili stadion. A jsme zase u toho českého prostředí…“

Celý rozhovor čtěte v pátečním Sport Magazínu

Dále ve Sport Magazínu na téma „Sparta v nesnázích“ najdete

- Aleš Valenta zpovídá Martina Frýdka
- Jak by Spartu léčil expert Milan Luhový
- Nepříjemné dotazníky vyplnili Daniel Křetínský a Josef Chovanec
- Srovnání jednotlivých ér Sparty
- Kritický pohled fanouška, herce Davida Suchařípy

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.

Finále
Francie - Chorvatsko 4:2

Zápas o třetí místo
Belgie - Anglie 2:0

Semifinále
Francie - Belgie 1:0
 * Anglie - Chorvatsko 1:2 v prodl. 

Čtvrtfinále
Urugay - Francie 0:2 
* Brazílie - Belgie 1:2
Švédsko - Anglie 0:2 Rusko - Chorvatsko 2:2, 3:4 na penalty

Články odjinud